Ev alırken ilk yapılacak işlem olan ‘Parsel Sorgulama’ nasıl yapılır?

Ev alırken ilk yapılacak işlem olan ‘Parsel Sorgulama’ nasıl yapılır?

Bütçenizi belirleyip almak istediğiniz konutu seçtiniz, ya sonrası? Satın almak üzere anlaştığınız konutun seçtiğiniz konut olduğundan emin misiniz? Bu noktada tapu parsel sorgulaması yardımınıza yetişiyor. Konut satın alırken bilinmesi gereken en önemli işlemlerden biri olan tapu parsel sorgulama hakkındaki tüm detayları sizin için anlatıyoruz.

Nedir bu Tapu Parsel Sorgulama?

Almak istediğiniz konutu gördükten sonra resmi olarak evin devir işlemlerinin başlatılabilmesi için tapu üzerindeki ada ve parsel bilgilerine ihtiyacınız olacak. Ada ve Parsel nedir derseniz, ada, çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğudur. Parsel ise imar yasalarına göre ayrılmış ve sınırlanmış bir arazi parçasıdır. Dolayısıyla satın almak istediğiniz konutun tapu ve kadastro idarelerindeki kimliği, tıpkı TC kimlik numarasında olduğu gibi, bu kavramlarla oluşur. Bu bilginin doğruluğunu belediyelerdeki tapu kadastro idareleri, internet sitesi ve TKGM parsel sorgulama mobil uygulaması aracılığıyla teyit etme işlemine ise tapu parsel sorgulama denir.

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu parsel sorgulaması birkaç şekilde yapılabilir.

  • Satın almak istediğiniz konutun bulunduğu bölgedeki belediyeye başvuru yaparak tapu sorgulaması yaptırabilirsiniz.
  • https://parselsorgu.tkgm.gov.tr sitesi üzerinden ilgili konutun tapusunda yer alan bilgileri girerek sorgulama yapabilir, taşınmazın konumunu görerek bilgilerin doğruluğundan emin olabilirsiniz
  • İnternet sitesinin bir de mobil uygulaması versiyonu bulunmakta. Sorgulama işlemini sık olarak yapıyorsanız eğer, bu uygulamayı kullanarak hızlı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Websitesi Üzerinden Tapu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İnternet sitesine girdikten sonra sorgulama yapabilmek için solda bulunan panellerden satın almak istediğiniz konutun il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerini kullanmalısınız. Bu şekilde sorgulama sonucu çıkan bölge ile satın almak istediğiniz konutun konumunu karşılaştırabilirsiniz.

Aynı şekilde, harita üzerinden, var olan bir taşınmazı seçerek, konuta ait taşınmaz numarası, ada, parsel, tapu alanı, taşınmazın niteliği, bulunduğu mevkii, bulunduğu pafta gibi bilgilerini de görüntüleyebilirsiniz.

Tapu parsel sorgulama internet sitesi
Sorguladığınız konutun öznitelik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Mobil Uygulama ile Tapu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TKGM parsel sorgulama mobil uygulamasını kurduktan sonra sorgulamak istediğiniz konutun bilgilerini sol üst köşedeki panelden girebilirsiniz.

Mobil arayüz
Mobil uygulamayı kullanarak hızlı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Bu panelleri kullanarak istediğiniz konutun öznitelik bilgilerine ve harita üstündeki konumuna ulaşabilirsiniz; böylelikle olası yanlış anlaşılmalardan korunabilir ve güvenle satın alma işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Mobil arayüz, öznitelik bilgisi
Öznitelik bilgilerine ulaşabilir, konutun konumunu doğrulayabilirsiniz.

Tapu Parsel Sorgulama Neden Gereklidir?

Satın almak istediğiniz taşınmazın, resmi olarak da almak üzere anlaştığınız konut olduğundan emin olmak ve herhangi bir yanlış anlaşılma veya dolandırıcılığa izin vermemek adına tapu parsel sorgulamasını yapmanız şarttır. Ada parsel bilgileri, tapu örneği ve almak istediğiniz konutun fiziki çevresi sahip olduğunuz bilgilerle örtüşmelidir.

Tapu işlemleri haricinde de önemle dikkat edilmesi gereken işlemlerin olduğu konut sahibi olma sürecinde, gözden kaçabilecek pek çok detay bulunmaktadır.  Hukuki yaptırımlara maruz kalabileceğiniz veya satın alma sürecinde vakit ve para kaybedebileceğiniz böylesine önemli bir konuda profesyonel destek alacağınız kurum ve kişilerin bilgisi size yol gösterecektir.

Ev alım-satım sürecinin zorlu bir süreç olduğunu ve doğru bilginin ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Aklınıza takılan tüm sorular için de bizi çekinmeden arayabilirsiniz!

Gayrimenkul Satın alma süreçleri, Ev Dekorasyon, Tadilat fikirleri ve pek çok faydalı konuda bilgi almak için bizi takip etmeyi ve içeriklerimizi paylaşmayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    wpChatIcon
    Call Now Button